Bilgi Bankası

Zeytinyağının 20 Faydası

1. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

Zeytinyağı başta A ve E vitamini olmak üzere içeriğinde bulunan çeşitli vitaminler nedeniyle hücre yenilenmesini sağlamaktadır.

zeytinyagi2.jpg

2. Dişlerin sararmasını önler

Zeytinyağı doğal yollarla, evde uygulayabileceğiniz diş bakımınızı sağlar.

zeytinyagi3.jpg

3. Saçta dökülmeyi engeller

Zeytinyağı sadece yemeklerinizin, salatalarınızın daha lezzetli olmasına değil ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hem dökülme karşıtı olarak hem de saçlarınızda bulunan kırıkların tedavisi için kullanılabilmektedir.

zeytinyagi4.jpg

4. Cilt pürüzsüzlüğünü sağlar

Zeytinyağının yüze faydaları bakımından diğer bitki yağlarından oldukça avantajlıdır. Cildinize uygulayacağınız zeytinyağı maskesi ile cildiniz daha pürüzsüz bir hale kavuşur. 

zeytinyagi5.jpg

5. Çocukların gelişimine yardımcı olur

Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır. 

zeytinyagi6.jpg

6. Kas ağrılarına yardımcı olur.

Kahvaltıdan önce alınan bir çorba kaşığı zeytinyağı, bu ağrı ve semptomları azaltıp, hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

zeytinyagi7.jpg

7. Kansere karşı koruyucudur.

Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korumaktadır. 

zeytinyagi8.jpg

8. Sindirim sistemine iyi gelir.

Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı, basit kronik kabızlığa iyi gelir. Ayrıca basur şikayetlerini de giderir. 

zeytinyagi9.jpg

9. Kan şekerini dengeler.

Zeytinyağı kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur ve şeker hastaları için diğer yağlara oranla son derece uygun bir yağdır.

zeytinyagi12.jpg

10. Diyet yaparken yardımcı olur.

Zeytinyağı, hem çok sağlıklı hem de diyet için çok masum olan bir besindir. Diyetlerde kişiyi tok tutmada ve sindirim sistemini çalıştırma konusunda zeytinyağından asla vazgeçilmemeli. 

zeytinyagi1-001.jpg

11. Sivilce ve siyah nokta problemlerini giderir.

Zeytinyağının içeriğindeki antiseptik özelliğinden dolayı sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyebilir.

zeytinyagi11.jpg

12. Ayak ağrılarını giderir.

Uzmanlar zeytinyağını ağrıya karşı "birebir" bitki yağları arasında gösteriyor. Bunun sebebi ise sızma zeytinyağında, ağrı kesici ilaçlarda da bulunan "İbuprofen" adlı maddenin bulunmasıdır.

zeytinyagi12-001.jpg

13. İz ve çatlak görünümünü azaltır.

Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

zeytinyagi13-001.jpg

14. Yaşlılık etkilerini azaltır.

Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

zeytinyagi15.jpg

15. Ciltteki kuruluğun önüne geçer.

Nemlendirici ve besleyici özelliği kuruluğa karşı etkili çözümler arasında yer almaktadır. 

zeytinyagi16.jpg

16. Cilt sarkmasını önler.

Zeytinyağı içeriğindeki vitaminler sayesinde, ciltteki sarkmaları azaltabildiği gibi yazın doğal bir bronzluk sağlamanızda yardımcı olur.

zeytinyagi17.jpg

17. Ses tellerini korur.

Birçok sanatçınında ses tellerini korumak için kullandığı zeytinyağını siz de korumak için kullanabilirsiniz.

zeytinyagi18.jpg

18. Cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Yiyeceğin yanısıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondurda. 

zeytinyagi19.jpg

19. Boğaz hastalıklarını giderir.

Zeytinyağı günlük hayatınızda çokça karşılaştığınız boğaz hastalıklarına karşı sizi korurken aynı zamanda boğazdaki gıdıklanma problemini de ortadan kaldırır.

zeytinyagi2-001.jpg

20. Elleri yumuşatır.

Birçok el kremi ve losyondan daha etkili bir nemlendirici içeriğe sahip olan zeytinyağı, ellerinizi doğal yollarla yumuşatmanızı sağlar. 

zeytinyagi2-002.jpg